انگلیش کید : آموزش زبان انگلیسی برای کودکان ،آموزش موزیکال، مکالمه ، حروف الفبا ، آهنگ ، کارتون ،واژگان انگلیسی ، دوره های آموزشی انگلیسی برای کودکان

چگونه به بچه ها انگلیسی یاد دهیم؟

چگونه به کودکان انگلیسی یاد دهیم؟

چگونه به بچه ها انگلیسی آموزش دهیم؟ (3 استراتژی برای موفقیت)

زبان ذاتا چیزی انتزاعی و نامحسوس است در حالیکه کودکان واقعی و محسوس هستند. این موضوع آموزش زبان انگلیسی به بچه ها را چالش برانگیز میکند. (چگونه میخواهید به یک کودک جملات شرطی نوع دوم در زبان انگلیسی را یاد دهید؟)

اما این کار در ادامه آسان میشود. وقتی شما 3 استراتژی ضروری برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان که در ادامه خواهد آمد را بدانید در نهایت کودکان ، فرزندان یا دانش آموزان شما در یادگیری زبان انگلیسی موفق خواهند شد هر چند به شکل دقیق ندانند شرطی نوع دوم چیست!

1-آموزش زبان انگلیسی به بچه ها را تبدیل به سرگرمی و تفریح کنید

تفریح ، تفریح و تفریح!  این یک عامل است که واقعا برای بچه ها اهمیت دارد. چه در خانه ، چه در زمین بازی و چه در کلاس درس . هرگز خواهرزاده خود را پس از اولین روز مهد کودک فراموش نمیکنم.

“ما هیچ چیز یاد نگرفتیم. ما فقط بازی کردیم “

این پاسخ او به سوال من بود که چه چیز یاد گرفته؟

اگرچه از چیزهایی که تعریف کرد فهمیدم که خیلی چیزها حتی بیشتر از آنچه که انتظار میرفت یاد گرفته 🙂

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بچه ها از طریق بازی،تفریح و سرگرمی بهترین ها را می آموزند. و این در مورد بچه هایی که زبان انگلیسی را میخواهند یاد بگیرند هم صادق است.

در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید فرآیند یادگیری را برای دانش آموزان سرگرم کننده تر کنید.

 

بازی کنید!

بازی ها یک راه عالی برای مفرح کردن فرآیند یادگیری و آموزش زبان انگلیسی به بچه ها هستند. بازی ها نه تنها بر روی ماهیت رقابتی اکثر کودکان اثر میگذارد، بلکه به آنها یک هدف برای تکمیل هم میدهد. هنگامی که شما یک بازی را میبرید، گویی به یک دستاورد بزرگ رسیده اید و درباره خود احساس خوبی دارید.

بازی های بسیاری وجود دارد که میتوانید با فرزندان یا دانش آموزان خود انجام دهید که ما امروز فقط به 3 مورد از آنها که نیازی به آمادگی ندارند و برای دانش آموزان کم سن بسیار جالب هستند اشاره میکنیم.

♦بازی سیمون می گوید:

Simon Says یک تمرین عالی برای تقویت مهارت listening (گوش دادن) است . شما می توانید از آن برای یادآوری قسمت های بدن یا حروف اضافه انگلیسی استفاده کنید.    

انگلیسیفارسی
Simon says touch your headسیمون میگوید سرت را لمس کن
Simon says put your foot on your chairسیمون میگوید پاتو بزار روی صندلی.

در این بازی شما باید یک سری کار را بگویید که کودک انجام دهد.اگر در اول جمله بگویید “سیمون میگوید” او باید این کار را انجام دهد ولی اگر این عبارت را نگویید او این کار را نباید انجام دهد.

میتوانید یک گروه 5 نفره از کودکان جمع کنید و هر که اشتباه انجام داد از بازی حذف شود تا حس رقابت بین بچه ها هم به وجود آید.

ویدیو زیر نمونه ای از بازی simon says میباشد.

 

♦بازی حافظه :

یک کلمه را روی یک کارت نوشته و تصویر آن را روی کارت دیگر. کارتهای مربوط به هم را رو به روی هم گذاشته و سپس آنها را بهم بریزید و از زبان آموز بخواهید دو کارت مربوط به هم را دوباره روی به روی هم بگذارد. میتوانید از کلمات مترادف و متضاد هم در این بازی بهره ببرید تا دایره لغات زبان آموز گسترده تر شود.

خلاق باشید :

انجام یک کار به طور مکرر برای زبان آموزان شما خسته کننده است، خود شما هم ممکن است به مرور خسته شوید و خوابتان بگیرد! بنابراین با برنامه های خود خلاق باشید.

به طور منظم همه چیز را تغییر دهید . از جایی که به کودک زبان یاد میدهید تا موضوعی که با او کار میکنید. برای کودک یک آزمون در نظر بگیرید که در طول یادگیری آن را تکمیل کند. همیشه خودتان با کودک کار نکنید و از دیگران هم برای آموزش کمک بگیرید.

شما میتوانید یک برنامه پایه روزانه داشته باشید ولی در تمریناتی که با کودک انجام میدهید تنوع بخرج دهید. گاهی خودتان با او کار کنید . گاهی از ویدیو ها ، آهنگ و صدا و بازیهای مختلف کمک بگیرید. گاهی از فلش کارت ها و گاهی از خود اجسام موجود در محیط.

میتوانید از خود کودک کمک بگیرید که دوست دارد با چه چیزی بازی کند و در قالب آن بازی به او زبان یاد بدهید. در مراحل پیشرفته تر میتوانید از خود کودک بخواهید برای لغاتی که یاد گرفته یک بازی طراحی کند تا آنها را با هم مرور کنید. خلاقیت کودک شما را شگفت زده خواهد کرد!

از هنر و کاردستی کمک بگیرید:

بچه ها به چیزهای رنگارنگ و هیجان انگیز علاقه دارند. پابلو پیکاسو میگوید “هر کودک یک هنرمند است.” استفاده از این ویژگی ذاتی کودکان و استفاده از هنر برای تدریس به زبان آموزان انگلیسی میتواند خیلی موثر باشد. شما می توانید در مورد چیزهای ساده مانند رنگ ها و اشکال صحبت کنید، اما استفاده از هنر شامل کارهای خلاقانه بیشتری هم میشود.

رسوم فرهنگی:

کودک را دعوت کنید تا با هم در مورد یک فرهنگ خاص مطالعه کنید. در مورد آن فرهنگ با هم صحبت کنید و سعی کنید یک کار دستی در مورد آن درست کنید. برای مثال میتوانید عکس و لغات مربوط به یک فرهنگ را روی یک کاغذ دیواری درست کنید. برای مثال در پروژه مطالعه روی کریسمس کودک شما لغات برف Snow ، درخت tree و … را یاد خواهد گرفت.

کلاژ (تیکه چسبانی):

کلاژ تصویری است که از چیزهایی که بهم ربطی ندارد مثل تکه های لباس ،کاغذ و … درست شده است. کلاژها یک فرصت خوب برای یاد دادن حروف اضافه مکان هستند.میتوانید در حین کار کردن کودک به او بگویید که چیزهای مختلف کجا هستند . یا به صورت پرسشی از آنها بپرسید. و در این پروسه او با حروف اضافه ای مثل in / on / under  و …. آشنا خواهد شد.

آشپزی:

در مورد هنر آشپزی فراموش نکنید، هنگامی که شما غذا درست میکنید، فرصتی برای صحبت در مورد هر پنج حس وجود دارد. یک گفته وجود دارد که ما ابتدا با چشمانمان، سپس بینی ها، و سپس دهانمان غذا می خوریم. در مورد تمام پنج حس در هنگام آشپزی با دانش آموزان صحبت کنید و آنها را در روند پخت و پز درگیر کنید. در حین این تمرین دانش آموزان گرامر زبان انگلیسی را به صورت ضمنی یاد میگیرند. برای مثال : به گاز دست نزن! (جملات امری)

اینها فقط مثالهایی کوچک بود از بکارگیری هنر ، پس خلاقیت بخرج دهید و از هنر در آموزش زبان انگلیسی کمک بگیرید.

آموزش زبان انگلیسی را به بیرون ببرید:

در خارج از خانه یا کلاس موقعیتهای زیادی برای آموزش زبان انگلیسی به بچه ها وجود دارد. میتوانید یک ماجراجویی درست کنید و در قالب آن لغات انگلیسی را آموزش دهید. میتوانید آنها را تشویق کنید اشیایی که با یک حرف خاص انگلیسی شروع میشود را جمع آوری کنند.ممکن است آنها در این فرآیند خود پیش شما بیایند و معادل یک کلمه به انگلیسی را از شما بپرسند که دیگر هیچ وقت فراموش نخواهند کرد! میتوانید رنگ های رنگین کمان را به آنها یاد دهید. میتوانید بر مبنای لغت یا گرامر سرنخ هایی به بچه ها بدهید و از آنها بخواهید در محیط بیرون آنها را پیدا کنند و علامتهایی را تهیه کنید تا به آنها در حل معما کمک کند و حل معما به یادگیری منتج شود.

 

2– در هنگام آموزش زبان انگلیسی بچه ها را فعال کنید!

اگر یک چیز باشد که بچه ها بیشتر از تفریح دوست داشته باشند، حرکت است! بکارگیری تمام بدن در آموزش زبان انگلیسی به بچه ها یک روش تدریس موثر است. زبان آموزان هر چه بیشتر حرکت کنند ، بهتر و سریع تر یاد میگیرند. یک روش آموزشی که روی بجه ها خیلی تاثیر دارد TPR (Total Physical Response) است که در آن حرکات فیزیکی را با آموزشی در هم می آمیزیم.مثل یادگیری زبان انگلیسی با رقص و ورزش . آنها حرکات شما را تکرار میکنند و زبان هم یاد میگیرند. هم ورزش هم یادگیری زبان چه بهتر از این! برای مثال در هنگام پریدن میتوانید عبارت jump را بکار ببرید.

در پروسه فعال کردن بچه ها از تجهیزات دیگر هم مثل فلش کارتها یا اسباب بازیهای کودک میتوانید کمک بگیرید. برای مثال یک داستان درباره حیوانات بسازید و با حیوانات پلاستیکی کودکتان آن را اجرا کنید و اسم حیوانات را معادل انگلیسی آنها قرار دهید. مثلا بگویید اسم این شیر lion است و… .

از حس لامسه کودکتان کمک بگیرید و در یک در بسته مقداری اشیا قرار دهید و از او بخواهید با لمس کردن آنها را حدس بزند و یا بگوید آنها چه شکلی هستند و چه حسی میدهند.

در هنگام بازی jenga میتوانید سوالات یا لغاتی را به انگلیسی بنویسید و هر موقع کودک بلوکی را بیرون کشید باید به آنها پاسخ بدهد.

3– در هنگام آموزش زبان انگلیسی روی زبان آموزان فشار نگذارید!

یکی از مهم ترین چیزها که باید به خاطر بسپارید این است که در هنگام آموزش زبان انگلیسی به بچه ها روی آنها فشار نگذارید. به یاد داشته باشید کودکان زبان را خیلی ساده تر از بزرگسالان یاد میگیرند. فرآیند یادگیری طبیعی آنها شامل سه مرحله ساده است .

کودکان لغات و گرامر را وقتی یاد میگیرند که شما از آنها استفاده میکنید.

کودکان قادر به پاسخگویی هستند وقتی درباره لغات یا گرامری که استفاده میکنیم از آنها بپرسیم.

و در نهایت کودکان خودشان قادر به استفاده از این ساختارها خواهند بود.

 

چگونه فشار را از روی کودکان برداریم؟

لازم نیست هر خطایی که میکنند اصلاح و یادآوری کنیم. روی آنچه اخیرا به آنها یاد داده اید تمرکز کنید و لغات و ساختارهای مربوط به آن را برای کودک تصحیح کنید. اگر مطلبی را هنوز کودک آموزش ندیده آنرا نادیده بگیرید. لازم نیست کودک تمام انگلیسی را تمام و کامل بداند!

 

شیوه درست استفاده از زبان انگلیسی را مدل سازی کنید. وقتی میبینید زبان آموز یک لغت را اشتباه میگوید یا بکار میبرد بعدا شکل درست آنرا خود جلوی او بکار ببرید. سیستم بازخورد طبیعی یادگیری زبان در مغز انسان تفاوت را متوجه میشود و زبان آموزان خود شکل صحیح زبان را فقط با شنیدن آن متوجه میشوند.

 

لازم نیست به همه چیز امتیاز و نمره بدهید یا اگر تمرینی وجود داشت تمام صفحه آنرا بررسی کنید و یا تمام جاهای کتاب را هایلایت قرمز بگیرید!در تمرین ها یک مرور اجمالی فقط بر پاسخ درست کافی است.

 

در نهایت از آنجا که زبان انتزاعی است و بچه ها عینی هستند ممکن است قادر به بیان گرامر و تکنیک های زبان انگلیسی نباشند . همانطور که یک کودک دستور زبان مادری خود را نمیداند که طبیعی است. همه چیز را مفرح ، فعال و بدون فشار در نظر بگیرید و مشاهده کنید که کودک شما چقدر در صحبت کردن به انگلیسی روان خواهد بود:)

 

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی زبان انگلیسی به کودکان کلیک کنید.

همچنین توصیه میشود سری هم به دوره های جامع آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%تخفیف ویژه آموزش زبان انگلیسی کودکان%
مشاهده جشنواره تخفیف