انگلیش کید : آموزش زبان انگلیسی برای کودکان ،آموزش موزیکال، مکالمه ، حروف الفبا ، آهنگ ، کارتون ،واژگان انگلیسی ، دوره های آموزشی انگلیسی برای کودکان

5 روش خلاقانه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

5 روش خلاقانه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

روشهای مختلف آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آیا تا بحال سعی کرده اید با کودکان خود به زبان انگلیسی بازی کنید؟ زبان انگلیسی را به کودک خود به چه روشهایی آموزش میدهید؟ میتونه یه کار مفرح باشه ولی اگه کودک شما حتی نتواند به انگلیسی سلام کند (hello) چطور؟

آموزش زبان انگلیسی به کودکان کاملا متفاوت از بزرگسالان است. محدوده توجه کودکان کمتر است و واژگان کودک بسیار محدودتر است – حتی در زبان مادری خود – به این معنی که موضوعاتی که می توانید بحث کنید نیز محدود است.

خوشبختانه، جایی که یک اراده وجود دارد، یک راه حل هم وجود دارد! در اینجا پنج فعالیت آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را ارایه میدهیم که آنها را برای یادگیری اولین لغت به زبان انگلیسی هیجان زده میکند 🙂

این فعالیت ها برای زبان آموزان مبتدی به خصوص کودکان به خوبی کار می کند، زیرا نیازی به واژگان انگلیسی گسترده برای مشارکت ندارد.

چگونه از این فعالیت ها برای کودکان استفاده کنیم؟

محدوده توجه ( زمانی که میتوان روی یک مطلب بدون حواسپرتی تمرکز کرد) در زبان آموزان مبتدی بدون توجه به گروه سنی آنها پایین است. علاوه بر این کار سختی است که از یک زبان آموز بخواهید درباره مطلبی که درباره آن صحبت میکنید و او هیچ چیز نمیفهمد بحث کند. حتی اگر مطلب در مورد یکی از موضوعات مورد علاقه او باشد.

با در نظر گرقتن “محدوده توجه” به طور کلی نباید از کودکان خواست که یک فعالیت را برای بیش از 20 دقیقه انجام دهند. بنابراین اگر میخواهید برای مدت یک ساعت با کودک انگلیسی کار کنید آن را به دو یا سه قسمت متنوع تقسیم کنید.

5 روش خلاقانه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان از طریق فعالیتهای مفرح

1) آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش “پروژه های هنری”

هنر یک شیوه فوق العاده است تا زبان آموزان کودک را به درس های مختلف از جمله تقویت واژگان انگلیسی هیجان زده و علاقه مند کنید.

میتوانید به کودک بگویید یک نقاشی بکشد یا یک کار دستی درست کند و از او بخواهید درباره کارش توضیح دهد ( به زبان مادری) و در جریان این نقاشی از او سوالاتی به زبان انگلیسی بپرسید. مثلا به انگلیسی رنگ یک قسمت از نقاشی را از او بپرسید (What color is this) . در همین حین میتوانید رنگ های مختلف را به زبان انگلیسی به او یاد بدهید.

یا میتوانید تعدادی لغت را (مثلا میوه ها) با فلش کارت به او آموزش دهید و از او بخواهید از لغاتی که یاد گرفته یک نقاشی بکشد. مثلا نقاشی شامل موز ، سیب و …. .

2)آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش “بازی های محرک”

 بازی های محرک می توانند راهی عالی برای تقویت زبان انگلیسی دانش آموزان باشند. همانطور که در مطلب “چگونه به بچه ها انگلیسی یاد دهیم؟” اشاره شده بازی “سیمون میگوید” یک نمونه عالی برای تقویت و مرور واژگانی است که کودک به تازگی یاد گرفته . پس وقتی به کودک واژگان جدیدی یاد دادید آن را با این بازی تثبیت کنید.
میتوانید واژگان قسمتهای مختلف بدن را به او یاد بدهید یا افعالی مثل پریدن (jump) ، دست زدن (clap) و …. .
بازی های محرک زیادی وجود دارد که در آینده به آنها خواهیم پرداخت.

3) آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش “شعر خواندن”

آهنگ ها یک وسیله شگرف و کمک کننده به حافظه برای یادگیری واژگان جدید زبان انگلیسی هستند و ما در وب سایت English Kid مجموعه ای غنی از آن ها را فراهم آورده ایم. بهترین زمان برای استفاده از یک آهنگ زمانی است که واژگان پیش از آن معرفی شده است. برخی از آهنگ ها که ساده تر هستند میتوانند بدون معرفی واژگان هم بکار برده شوند.

اما خود را به همخوانی با آهنگ محدود نکنید و از آن به عنوان راهی برای جذب بچه ها به یادگیری زبان انگلیسی و مشارکت بیشتر آنها استفاده کنید.

به عنوان مثال، هنگام استفاده از ترانه ها برای تقویت واژگان انگلیسی، بعد از یکبار پخش آهنگ می توانید از کودک بخواهید که “جای خالی” را با کلمه مناسب پر کند. این روش برای آهنگ هایی مانند “Old MacDonald”، که در آن هر عبارت بارها و بارها با اصلاح کمی تکرار میشود شگفت انگیز است.  (مثلا در مورد این آهنگ کودک نام حیوان یا صدای آن را میگوید)

چندین روش دیگر برای درگیر کردن کودک با آهنگ :
• کودکان (زبان آموزان) آهنگ را با حرکت دست و یا رقص همراهی کنند.
• از کودک بخواهید تا از آهنگ در یک پروژه هنری استفاده کند . ( مثلا نقاشی آن را بکشد)
• از کودک بخواهید یک تکه از شعر را به دلخواه خود تغییر دهد.
• یک ساز موسیقی کودکانه تدارک ببینید که کودک آهنگ را با آن شبیه سازی کند و همراه آن بخواند.

نمونه ای از آهنگ ها برای تقویت زبان انگلیسی کودکان در وبسایت English kid :
° Seven Days A Week – برای یادگیری واژگان انگلیسی روزهای هفته
° If You’re Happy – برای یادگیری واژگان انگلیسی مربوط به احساسات
° Put on Your Shoes – برای یادگیری واژگان انگلیسی مربوط به پوشاک
° Rainbow Song – برای یادگیری رنگها

4) آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش “برچسب زنی”

برچسب زنی یک راه عالی برای به خاطر سپردن لغات جدید انگلیسی است که کمی به آن در بخش پروژه های هنری اشاره کردیم.
وقتی میخواهید نام چیزهای مختلف را به کودک یاد دهید میتوانید از زبان آموزان بخواهید برای آنها برچسب درست کنند بدین شکل آنها را به تحرک و صحبت وا میدارید.
سپس از برچسب ها میتوانید در بازیهای مختلفی مثل کیسه گنج ، جفت یابی ، حافظه استفاده کنید.یا پس از تهیه چندین برچسب یک تصویر از محیطی که برچسبها به آن تعلق دارد تهیه کنید و از کودک بخواهید هر برچسب را به تصویر مربوطه بچسباند. ( برای مثال عکس جنگل برای تصویر شیر ، عکس غار برای تصویر خفاش و … )
برچسب ها را میتوانید با پونز یا آهن ربا بچسبانید.همانطور که گفتیم استفاده از برچسب ها همراه با یک پروژه هنری کودک را کاملا درگیر کرده و بهتر معنی واژگان را به خاطر میسپارد.

5) آموزش زبان انگلیسی به کودکان به روش “بازی آموزشی”

ایده اصلی این روش آن است که بازی های مختلفی که کودک به آن علاقه مند است را با او انجام دهید و در خلال آن سوالاتی را به انگلیسی مطرح کنید. دقت کنید که نباید سوالات تکراری یا زیاد و پشت سرهم بپرسید تا کودک خسته شود بلکه در خلال بازی چندین سوال را برای یادآوری زبان انگلیسی از کودک بپرسید.
برای مثال قبلا کودک شما رنگها را به زبان انگلیسی یاد گرفته است و در حین بازی میتوانید رنگ اسباب بازی ها مختلف او را بپرسید . (what color is this )یا سوالاتی مثل :
What are you doing – داری چکار میکنی؟
What are you playing – چه بازی انجام میدهی؟
Can I play – میتونم بازی کنم؟
What’s that – اون چیه
(Would you like this ( …, ball, doll – این (توپ، عروسک و…) را دوست داری؟
اکثر کودکان معنی سوالات شما را میفهمند بدون انکه آموزش خاصی دیده باشند! پس کودک را مجبور نکنید به انگلیسی پاسخ دهد به مرور زمان خواهید دید که کودک خودش به دلخواه به انگلیسی پاسخ خواهد داد که شاهدی بر ثمر بخش بودن تلاش های شماست 🙂
در پایان روشهای مختلفی وجود دارد که از این 5 روش خلاقانه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده کنید که تنها مواردی را برای مثال بیان کردیم . پس سعی کنید در آموزش زبان انگلیسی به کودکان و در هر محیطی از همه این 5 روش ایده و الهام بگیرید.

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی زبان انگلیسی به کودکان کلیک کنید.

همچنین توصیه میشود سری هم به دوره های جامع آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%تخفیف ویژه آموزش زبان انگلیسی کودکان%
مشاهده جشنواره تخفیف