انگلیش کید : آموزش زبان انگلیسی برای کودکان ،آموزش موزیکال، مکالمه ، حروف الفبا ، آهنگ ، کارتون ،واژگان انگلیسی ، دوره های آموزشی انگلیسی برای کودکان

3 رشته پرطرفدار کارشناسی ارشد در سال 1402

بسیاری از داوطلبانی که به دانشگاه راه میابند برای مقاطعی فراتر از کاردانی و کارشناسی هدف گذاری کرده اند. در واقع جامعه نیازمند نیرو های متخصص شده و عملا برای رشد و پیشرفت در جهان امروز نیاز است تا به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توجه ویژه ای داشته باشید.

مقطع کارشناسی ارشد از آنجا که نگاهی ریز بینانه تر نسب به مقطع کارشناسی دارد، رشته های متنوع تری در خود جای داده و همانطور که میدانید مدرک آن از لحاظ اعتبار بسیار ارزشمند تر از کارشناسی است.

در این مقاله به بررسی 3 تا از پرطرفدارترین رشته های کارشناسی ارشد در سال 1402 خواهیم پرداخت و به مزایا، معایب، چالش ها و بازار کار این سه رشته پرطرفدار خواهیم پرداخت.

 

معرفی رشته های پرطرفدار کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد طیف گسترده ای از رشته های قابل انتخاب را به داوطلبان خود ارائه میدهد. خود این موضوع مسئله ای است که داوطلبان را کمی گیج و در مواقعی در دوراهی هایی سخت قرار میدهد.

در نتیجه، اولین کاری که داوطلبان شرکت در مقطع کارشناسی ارشد باید به آن دقت کنند شناخت صحیح از رشته های قابل انتخاب است. در انتخاب رشته کارشناسی ارشد باید دقیقا بدانید که شغل آینده شما به احتمال زیاد رابطه مستقیم با تخصص و زیر شاخه انتخابی شما دارد.

شما میتوانید این برهه حساس را با مشاوره گرفتن از مشاوران تحصیلی، اساتید، دانشجویان ارشد و… به خوبی پشت سر بگذارید، اما پیشنهاد میشود رشته ای را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. شاید در نگاه اول موقعیت و اینده شغلی یک رشته به نظر از رشته دیگری بهتر بیاید اما همیشه در نظر داشته باشید که اگر بهترین خود باشید جواب خواهید گرفت.

رشته اول: کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر

بر همگان واضح و مبرهن است که در جهان امروز توانایی کار با کامپیوتر خصوصا نرم افزار های تخصصی و شاخه های برنامه نویسی در سطح جهانی حرف اول را میزند. ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست و بسیاری از شرکت ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی نیاز دارند با کمک متخصصین علوم کامپیوتر خود را ارتقا دهند.

رشته علوم کامپیوتر به بحث های جزئی تر در خصوص برنامه نویسی، هوش مصنوعی، سخت افزار و… میپردازد و در واقع ادامه دهنده راه رشته کارشناسی مهندسی کامپیوتر است. نکته مثبت این رشته قابلیت ثبت نام فراگیر پیام نور و ادامه تحصیل در این دانشگاه ها است.

مزایای رشته علوم کامپیوتر کارشناسی ارشد

رشته های مربوط به حوزه کامپیوتر در جهان امروز در جایگاه بسیار بالایی قرار دارند و از لحاظ آینده شغلی میتوان گفت یکی از مشاغل پولساز هستند.

علاوه بر این از آن جا که زبان های برنامه نویسی در همه جای جهان به یک نحو اجرا میشوند، متخصصین حوزه های مختلف علوم کامپبوتر میتوانند با کشور های مختلف همکاری کرده و درآمد ارزی داشته باشند.

 

معایب رشته علوم کامپیوتر کارشناسی ارشد

علوم کامپیوتر به شدت رشته ای پویا است که هم مزیت این رشته محسوب شده و هم از طرفی یک عیب است. اگر قصد دارید در این رشته بهترین خود باشید باید همیشه خود را به روز نگه دارید و نگذارید از پیشرفت روزافزون این رشته جا بمانید.

از دیگر معایب این رشته فرار بودن مطالب و جزئیات زبان های برنامه نویسی مختلف است. به همین علت میتوان گفت اگر شما از کار و تمرین دور بمانید احتمال دارد بسیاری از مطالب از خاطرتان برود.

رشته دوم: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی یا MBA یکی از گرایش های ارشد بدون آزمون است که در چند سال اخیر توجه بسیاری از داوطلبان را به خود جلب کرده. اعتبار شغلی بسیار بالای این رشته شاید یکی از اولین دلایلی باشد که دانشجویان رشته های مدیریتی در مقطع کارشناسی، علاقه به ادامه تحصیل در این رشته را دارند.

در این رشته همانطور که از نام آن پیداست به طور تخصصی به مباحث مدیریتی کسب و کار های خرد و کلان پرداخته میشود. بطور ساده تر شما با تحصیل در این رشته توان مدیریت انواع مجموعه های کوچگ و بزرگ را پیدا میکنید و آموزش میبینید تا این تجارت ها به رشد و سوددهی برسند.

مزایای رشته مدیریت بازرگانی کارشناسی ارشد

مدیریت در نگاه اول شاید پستی باشد که بسیاری آن را ساده و یا غیر تخصصی و تجربی بدانند، اما امروزه اینگونه تجارت ها که به روش های سنتی اداره میشوند از پیشرفت ساقط میشوند و نا خودآگاه نیاز میبینند تا شخصی را بعنوان مدیر مجموعه خود در نظر بگیرند که در آن تخصص داشته باشد.

به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته عمدتا بر صندلی مدیریت مینشینند و طبعا از حقوق و مزایای ویژه ای بهره میبرند. علاوه بر این، این رشته تنها مربوط به کسب و کار ها نیست و در بسیاری از پست های شغلی دولتی نیز مدیران این شاخه میتوانند فعالیت کنند.

یکی دیگر از مهمترین عواملی که این رشته را نسبت به سایر رشته ها برتر میکند، پرستیژ و اعتبار بالای آن است. بسیاری از رشته ها با اینکه از لحاظ درآمد شرایط بهتری نسبت به این رشته دارند، از دید جامعه در سطح پایین تری قرار میگیرند. این دید کاملا دید اشتباهی است، اما متاسفانه در جامعه امروزی حقیقت است.

معایب رشته مدیریت بازرگانی کارشناسی ارشد

از مهمترین معایبی که ممکن است این رشته داشته باشد خطر اشباع شدن آن است. جذابیت بسیار بالای این رشته هم از نگاه آینده نگرانه و هم از دید تجربی باعث شده خیل عظیمی از دانشجویان به این گرایش روی آورند و این موضوع خطر سرریز نیرو نسبت به جایگاه های شغلی در دسترس را بیشتر میکند.

یکی دیگر از معایب رشته مدیریت بازرگانی این است که فارغ التحصیلانی که تجربه کار در رزومه خود نداشته باشند در ابتدا شاید در پیدا کردن شغل مورد نظر خود کمی به مشکل بخورند.

رشته سوم: کارشناسی ارشد شیمی دارویی

قطعا داروسازی یکی از بهترین رشته های مقطع کارشناسی زیر گروه علوم تجربی است. اما پس از اخذ مدرک کارشناسی، داوطلبان میتوانند اقدام به ادامه تحصیل در این رشته کنند. همانطور که از نام این رشته پیداست، این رشته به بررسی جزیی تر رشته داروسازی با رویکرد شیمی میپردازد.

فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ارشد شیمی دارویی میتوانند در موسسات تحقیقاتی داروسازی، کارخانه های داروسازی، پژوهش های سطح بالای علمی و… شرکت کرده و موفقیت خود را از این راه رقم بزنند.

مزایای رشته شیمی دارویی کارشناسی ارشد

در نگاه اول شاید باعث تعجب شما باشد که با وجود رشته هایی مانند انواع گرایش های پرستاری، روانشناسی، مامایی و… اسم این رشته را در این فهرست سه تایی ببینید. اما نکته بسیار مهم این است که بسیاری از این مشاغل در حال حاضر اشباع هستند و برخی فارغ التحصیلان این رشته ها نیز در مقام هایی پایین تر از استحقاقشان مشغول هستند.

از این رو یک مزیت مهم این رشته آزاد بودن بازار کار آن است. علاوه بر این باید بدانید عزیزانی که با مدرک این رشته در حال تحصیل هستند از درآمد و مزایای خوبی نیز بهره مند خواهند بود. دانشجویانی که شرایط ارشد با سوابق تحصیلی را داشته باشند نیز میتوانند بدون کنکور به ادامه تحصیل بپردازند.

معایب رشته شیمی دارویی کارشناسی ارشد

یکی از معایب این رشته این است که علاقه مندان کمی را متوجه خود کرده و به دلیل سختی این رشته از لحاظ آموزشی و مطالعاتی شخص باید واقعا علاقه مند به این رشته باشد تا در آن موفق شود.

از دیگر معایب این رشته حساسیت بسیار بالای این کار از لحاظ خطرات بیوشیمیایی است. برخی عزیزانی که با مدرک این رشته در حال کار هستند با وجود حقوق و مزایای خوب از لحاظ سلامت به علت نزدیکی و تماس زیاد با مواد شیمیایی در خطر هستند و نیاز به توجه و مراقبت های خاص خود را دارند.

سوالات متداول در خصوص بهترین رشته های کارشناسی ارشد

بهترین رشته های مهندسی کارشناسی ارشد کدام هستند؟

از برترین رشته های مهندسی کارشناسی ارشد میتوان از مهندسی عمران سازه، مهندسی و علوم کامپیوتر، مکانیک سیالات و… نام برد.

از رشته های زیر نظر وزارت بهداشت کدام یک برای مقطع کارشناسی ارشد بهتر است؟

رشته هایی نظیر داروسازی شیمیایی، پرستاری جراحی، مامایی، فیزیوتراپی (پرتودرمانی) و… نام برد.

کدام رشته های غیر مهندسی وزارت علوم برای کارشناسی ارشد پرطرفدار است؟

از محبوب ترین این رشته ها میتوان به حقوق، روانشناسی بالینی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی و… نام برد.

 

خلاصه مطلب

رشته های مقطع کارشناسی ارشد بسیار متنوع هستند و دامنه وسیعی برای هر عزیزی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده است دارد. از این رو انتخاب تنها سه رشته به عنوان بهترین رشته های کارشناسی ارشد کار آسانی نیست.

اما با توجه به شرایط بازار کار رشته های مختلف، درآمد، میزان اشباع بودن گرایش مربوطه و… از زیر شاخه رشته های مهندسی، رشته مهندسی علوم کامپیوتر را بعنوان رشته برتر و به ترتیب رشته مدیریت بازرگانی و شیمی داروسازی را برای زیر شاخه های غیر مهندسی و رشته های زیر نظر وزارت بهداشت را خدمت شما ارائه نمودیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%تخفیف ویژه آموزش زبان انگلیسی کودکان%
مشاهده جشنواره تخفیف